اخبار گردشگری

کشف بقایایی از دوران مفرغ تا پایان دوران ساسانی در “ریوی”

فصل پنجم پژوهش‌های باستان‌شناسی ایرانی-آلمانی در محوطه تاریخی “ریوی” خراسان شمالی با کشف بقایای مهمی از دوران مفرغ تا پایان دوران ساسانی به پایان رسید.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد جواد جعفری، سرپرست فصل پنجم پژوهش‌های باستان شناسی در محوطه تاریخی ریوی، خراسان شمالی با اعلام این خبر ، مهمترین دستاورد این کاوش را آشکار شدن بخشی از یک تالار ستوندار از دوران هخامنشی در بخش جنوبی محوطه تاریخی ریوی دانست.

این باستان شناس با بیان این‌که در پژوهش‌های باستان شناسی که از سال ۱۳۹۱ در محوطه تاریخی “ریوی” آغاز شد، ادامه داد: در این کاوش‌ها باستان شناسان به بقایای استقراری از دوران‌های مفرغ، آهن، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و اسلامی دست یافتند.

او درباره اهمیت این محوطه گفت: در یکی از دوران های تاریخی که به نظر می رسد اوایل دوره هخامنشی است وسعت محوطه ریوی به بیش از ۱۱۰ هکتار رسیده است. بر اساس این پژوهش‌ها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی به دست آمد که حاکی از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در این محوطه تاریخی است.
جعفری با بیان این‌که همزمان با گروه باستان شناسی، یک گروه مشترک از متخصصان ژئومورفولوژی دانشگاه برلین و دانشگاه یزد به مطالعه محوطه ریوی و بستر جغرافیایی آن پرداختند، افزود: در روند مطالعات باستان شناسی فصل پنجم در محوطه تاریخی ریوی علاوه بر ایجاد سه گمانه باستان شناسی در بخش‌های مختلف این محوطه، دشت سملقان نیز برای شناسایی محوطه های اقماری مرتبط با محوطه ریوی مورد بررسی و شناسایی باستان شناسی قرار گرفت.

ایجاد سایت موزه فضای باز

این باستان شناس با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با مسئولان، مالکان و اهالی منطقه در روند مطالعات فصل پنجم گفت: در این جلسات علاوه بر معرفی پتانسیل‌های علمی و گردشگری محوطه ریوی، زمینه فکری لازم در زمینه زیرساخت های گردشگری و ایجاد سایت موزه فضای باز در محوطه تاریخی ریوی با همکاری مردم منطقه فراهم شد.

جعفری با اشاره به این که پژوهش‌های باستان شناسی محوطه تاریخی ریوی به صورت مشترک بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی و موسسه باستان شناسی آلمان از سال ۱۳۹۴ و با حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور آغاز شده است، گفت: با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان “پروژه باستان شناسی ریوی” برای کاوش و پژوهش های باستان شناسی در محوطه تاریخی ریوی برنامه ریزی کرده است.

او با توجه به شواهد باستان شناختی، “ریوی” را یکی از مهمترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال شرق کشور دانست و گفت: پژوهش‌های باستان شناسی هدفمند در این محوطه تاریخی می‌تواند باعث ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان خراسان شمالی شود.

 

 

عرفی کانال های تلگرام | بلیط هواپیما | بلیط هواپیما | درج آگهی رایگان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن