مناطق دیدنی ترکیه

کاپادوکیه، سرزمین اسب‌های زیبا

کاپادوکیه مکانی تاریخی و فرهنگی با طبیعتی شگفت‌انگیز است در آناتولی مرکزی، ترکیه. این مکان برای صخره‌های دودکشی شکل و افسانه‌ای که  hoodoos نامیده می‌شوند مشهور است. از همه مهمتر خانه‌هایی است که در این hoodoos ها تراشیده شده‌اند. قدیمی‌ترین حکاکی‌ها و سنگ تراشه‌های این ناحیه مربوط به قرن هشتم میلادی هستند.
کاپادوکیه یا کَتپَتوکه یا کاپادوسیه در پارسی باستان: Katpatuka ، به معنای « سرزمین اسب‌های زیبا » یونانی: Καππαδοκία ) نام سرزمین باستانی پهناوری در آسیای کوچک ( ترکیه کنونی ) است. نام کاپادوکیه پس از روزگار باستان در زمان چیرگی مسیحیت بر این بخش پایدار ماند و امروزه هم در زمینه گردشگری بدین بخش تاریخی کاپادوکیه گفته‌می‌شود.
توریستی‌ترین بخش کاپادوکیه استان نوشهیر ترکیه کنونی را دربرمی‌گیرد. نام این منطقه در متون اسلامی به صورت قبدوقیه آمده‌ است.

 

کاپادوکیه سرزمینی است در مرکز آناتولی ( خود آناتولی بمعنای محل برآمدن خورشید بزبان یونانی می‌باشد و از این جهت می‌توان برابر با خراسانش دانست ) و محوطه‌ای را در بر می‌گرفت که امروز میان نوشهیر، نیغده، آکسرای، کرشهیر و قیصریه قرار دارد. از نامی‌ترین قسمتهای این سرزمین امروزه بنام گورمه یاد می‌گردد که مجسمه‌های باستانی را در دل خود جای داده است.

۲

 

۲

این محوطهٔ باستانی از سال ۱۹۸۵ از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته شده و ثبت گردیدند. از دیگر دیدنیهای باستانی این دیار شهر زیرزمینی است که در درینکویو واقع است و هرساله گردشگران زیادی را بسوی خود جلب می‌کند و بر شهرت خویش میفزاید.

 

 

در سال ۹۰ تا ۸۸ پیش از میلاد، فتح کاپادوکیه در آسیای صغیر به وسیله مهرداد ششم  روی می‌دهد.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن