اخبار گردشگری

پل تاریخی آق قلا بازگشایی شد

«ابراهیم کریمی» مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در این مراسم گفت: خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته امروز شاهد بازگشایی پل تاریخی شهرستان آق قلا هستیم. از مردم فهیم و فرهنگ دوست این شهرستان برای صبوری و همراهی که با این اداره کل جهت مرمت این اثر ارزشمند داشتند صمیمانه سپاسگزاریم.

وی افزود: با توجه به آسیب های وارد شده در سالهای متمادی، با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال از منابع ملی و استانی، نسبت به مرمت و بازسازی این اثر ارزشمند اقدام شده است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی گلستان در خصوص عملیات مرمت این پل تاریخی، گفت: اجرای زیرسازی بر روی کنوها و پوکه‌ریزی تا بستر کف‌سازی، اجرای دیوارهای دست‌انداز در دو طرف عبورگاه، اجرای پایه‌های مستطیلی و آبچکان و بندکشی آنها در ضلع غربی، زیرسازی اختلاف ارتفاع بین عبورگاه و سطح آسفالت، کف‌سازی با سنگ و آجر بر روی کف عبورگاه و پیاده رو سازی کناره های پل، ساخت نرده حفاظتی در طرفین پل تاریخی، بلوکاژ در ضلع غربی پل به جهت انتقال آب و کف سازی با آجر در کف فضاهای کاوش شده و اطراف پل از جمله اقداماتی است که از ابتدای سال ۹۶ انجام شده است.

ضمیر فرماندار شهرستان آق قلا نیز در این مراسم، گفت: از محل اعتبارات استانی در خصوص اجرای محوطه‌سازی هم‌چنین زیباسازی پل تاریخی آق قلا  مبلغ ۵ میلیارد ریال برای شهرداری شهرستان و مبلغ بیش از ۹ میلیارد ریال برای اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری  در  سال ۱۳۹۷ در نظر گرفته شده است.

«نبی هزار جریبی» نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس نیز در این مراسم با اشاره به حوزه گردشگری، گفت: توجه به حوزه گردشگری شهرستان آق‌قلا یکی از دغدغه‌های مهم نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی است.

وی ادامه داد: مدیرکل میراث‌فرهنگی، فرماندار شهرستان و شهرداران اسبق این شهرستان  پیگیری‌های بسیار خوبی در جهت تأمین بخشی از اعتبارات پل تاریخی آق‌قلا  از منابع ملی داشته‌اند.

«تربتی‌نژاد» نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس هم در این مراسم، گفت: نمادهای فرهنگی و تاریخی هر شهر نماد فرهنگ و اصالت ان شهرستان را می‌رساند و توجه به این نمادها باعث احیای رسوم و سنن گذشتگان است.

وی یادآور شد: احیا و توجه به این فرهنگ ها باعث توسعه و رشد صنعت گردشگری و جذب توریسم در منطقه خواهد شد.

 

 

پارک ساحلی آفتاب | فروش سیم کارت ایرانسل

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن