مناطق دیدنی ایران

منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا

منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا ابتدا بنا بر موافقت سازمان حفاظت محیط زیست جزو مناطق شکار ممنوع قرار گرفت و پس از آن به لحاظ اهمیت زیستگاهی منطقه خصوصاً تنوع گونه های گیاهی موجود در آن طی به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.دامنه‌هاى شمالى کوه میان جنگل و بخشى از منطقه شکار ممنوع آن در فسا، براى ایجاد گردشگاه پیش‌بینى شده است. این محدوده در فاصله ۵۰ کیلومترى شمال غربى شهر فسا و در کنار جاده اصلى شیراز – فسا قرار دارد.

منطقه حفاظت شده میان جنگل

این منطقه از درختان جنگلى پوشیده است که مانند توده‌اى انبوه در دامنه کوه میان جنگل و در دو سوى جاده خودنمایى مى‌کند. گونه‌هاى بنه و بادام وحشى پوشش غالب (درختان) جنگلى این منطقه را تشکیل مى‌‌‌دهند. نزدیکى محل انتخاب شده به جاده‌ اصلى و وجود سایر راه‌ها، امکان دستیابى ساکنان شهرهاى شیراز، سروستان، منا، خرامه، نى‌ریز و جهرم و مسافرانى را که از این جاده مى‌گذرند، آسان‌تر کرده است این منطقه همچنین به لحاظ دارا بودن چشمه های گوارا و چشم اندازهای زیبا از نظر جذب توریسم دارای اهمیت است.

منطقه حفاظت شده میان جنگل

از زیبایی های منطقه می توان به دره نقشه و دره لای تاریک اشاره کرد که از اطراف بوسیله کوه های جنگل، نظر آباد و کوه بره به طور طبیعی محصور می باشد.

دره لای تاریک

دره قشقه (لای تاریک) دارای پوشش گیاهی مناسب و محل تکثیر گونه های نادر گیاهی می باشد. امامزاده اسماعیل یکی از زیارتگاه های معروف استان فارس می باشد و در ۳۵ کیلومتری شهرستان فسا واقع شده است.

پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا بسیار غنی بوده و بالغ بر ۳۲۵ گونه گیاهی در این منطقه می روید که متعلق به ۶۴ تیره گیاهی هستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن