مناطق دیدنی ایران

مسجد سلطانی یکی از قدیمی‌‌ترین مساجد اسدآباد همدان

این مسجد در محله بازار اسدآباد واقع شده است. تا قبل از ویرانی، مسجد سلطانی یکی از قدیمی‌‌ترین مساجد اسدآباد محسوب می‌شد. در حال حاضر بنای مسجد قدیم را خراب کرده‌اند و مساجدی نو با طرحی مستطیل شکل به جای آن ساخته‌اند.
آنچه باعث اهمیت کنونی بنا می‌گردد سنگ‌نبشته‌ای است که در گذشته در داخل شبستان قدیمی قرار داشت. امروزه علاوه بر آن، چهار سنگ‌نبشته دیگر و یک سنگ قبر بر دیوار طاق نمایی در سمت چپ راهروی ورودی به حیاط مسجد نصب شده که به ترتیب سنوات عبارت‌اند از :
– فرمان شاه تهماسب اول صفوی (۹۸۴-۹۳۰) مورخ ۹۷۲ هجری قمری درباره بخشودگی مالیات خانه شمار قریه اسدآباد به خط ثلث بر روی مرمر سفید در پنج سطر به ابعاد ۲۹×۲۷ سانتی‌‌متر.
– فرمان شاه تهماسب اول صفوی مورخ ۹۷۲ هجری قمری درباره تخفیف مالیات چهارپا که عبارت از «مواشی … و بیوت‌النحل الکاء اسدآباد از ابتدای پیچی ئیل» می‌شود و علت آن شیعه بودن ساکنان آن دیار است. این کتیبه در سیزده سطر به خط ثلث نوشته شده و ابعاد آن ۴۰×۱۳۵ سانتی‌متر است.
– فرمان شاه‌‌عباس اول صفوی (۱۰۳۸-۹۹۶) مورخ ۱۰۲۶ هجری قمری در زمینه «تخفیف رسدی یک ماهه شهر رمضان‌المبارک از ایتدای توشقان ئیل سوای جهاتی که به اجاره می‌دهند، فقط شیعیان ساکن الکاء اسدآباد» به خط نستعلیق در ۱۵ سطر و یک سطر حاشیه بر سنگ مرمر تیره به ابعاد ۷۷×۷۵ سانتی‌متر.
– فرمان شاه صفی (۱۰۵۲-۱۰۳۸) مورخ ۱۰۴۶ هجری قمری در زمینه بخشودگی مالیات و حقوق دیوانی جماعت کاولیان و جماعت هندیان مشهور به خطیران و جماعت ارانلو که در نواحی نهاوند و اسدآباد و هرسین و دینور و بیلاور و سنقر و گوراب و ملایر و توابع ساکن هستند، به خط نستعلیق در ۱۶ سطر بر سنگ مرمر یکپارچه به ابعاد ۴۶×۴۴ سانتی‌متر.
– کتیبه تعمیر بنای مسجد جامع اسدآباد به فرمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۵-۱۰۷۷) زیر نظر حاجی علیخان زنگنه و سرکار اصلان آقا و معماری محمد طاهری همدانی در تاریخ ۱۰۹۷ هجری قمری به خط نستعلیق (سطر اول خط ثلث) در ۱۳ سطر بر سنگ مرمر کرم رنگ به ابعاد ۵۲×۳۵ سانتی‌‌متر به صورت برجسته.
سنگ قبری به خط کوفی در صحن مسجد قرار داشت که هنگام تجدید بنای مسجد، کنار سنگ نبشته‌های عصر صفوی در راهرو و ورودی مسجد نصب گردید. این سنگ قبر از مرمر کرم به درازای ۶۷۵ سانتی‌متر و پهنای ۴۴ سانتی‌‌متر است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن