مناطق دیدنی ایران

مسجد جامع گرگان

مسجد جامع گرگان واقع در بافت قدیم این شهر یکی از آثار و بناهای تاریخی و مذهبی است که در سده‌های پنجم و ششم یعنی اواسط دوره سلجوقی ساخته شده‌است. این مسجد دارای یک حیاط مرکزی به فرم چهار ایوانی و چهار شبستان است که از تزیینات معماری خاص آن دوره نیز بهره می‌برد.

تزیینات معماری که در ساخت مسجد جامع گرگان بکار برده شده ترکیبی از آجر و کاشی، کاشی هفت رنگ و مناره آجری با خطوط کوفی مربوط به دوره سلجوقی است. مساحت مسجد جامع گرگان که در بازار «نعلبندان» (یکی از قدیمی ترین بازارهای ایران) شهر گرگان واقع شده، حدود یک هزار و‪۶۰۰ مترمربع است.

این مسجد در کنار بازار اصلی نعلبندان این شهر قرار دارد، دارای مناره‌های کروی است که روی آن کتیبه‌ای به خط کوفی قرار دارد و در زمینی به مساحت ۱۶۰۶ متر مربع واقع شده است.

حیاط مسجد به شکل چهار ایوانی با وسعت ۱۰۰۰ متر مربع می باشد. در ایوان غربی مسجد ،سنگ فرمانهایی منصوب است که تعدادی از آنها فرامین حکام و پادشاهان زمان در ارتباط با شهر استر آباد است. قدیمی ترین آنها متعلق به جهانشاه آق قویونلو سال ۸۲۶ ه. ق و آخرین تاریخ فرمان ۱۲۱۹ ه. ق است. یکی دیگر از این کتیبه ها ی سنگی متعلق به دوران ابوالمظفر جهان شاه می باشد و بر سنگ دیگر القاب حاکم آن زمان ابو الغازی القاهر بهادر بسال ۹۶۲ ه. ق .نقر شده است.

منبر قدیمی و تاریخی و از جنس چوب و از نوع قالب و گره می باشد – و تزئین آن به صورت منبت کاری با نقوش گل و بوته است. و بر بدنه سمت چپ این منبر چوبی در ۱۲ قالب ۸ ضلعی نام دوازده امام و علاوه بر آن نقوش اسلیمی حک کرده اند . منبر مذکور دارای هشت پلکان است. منبر قدیمی و تاریخی در ایوان غربی نگهداری می شود. بدنه سمت چوب بعلت مجاورت با دیوار و در اثر رطوبت و گذشت زمان خسارت و آسیب فراوان متحمل شده و بطور کلی منبر دارای پوسیدگی های فراوان و شکستگی بسیار است و اکنون در یک محفظه شیشه ای نگهداری می شود. لازم به ذکر است که منبر مشروحه نیازمند به مرمت و حفاظت و نگهداری اصولی و علمی بیشتر است. این منبر دارای ۳ کتیبه از دوره های تیموری و افشاری و به خط ثلث، نسخ و نستعلیق می باشد. یک چهار چوب و دو لنگه درب چوبی نیز در این ایوان و درون یک حفاظ شیشه ای نگهداری می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن