مناطق دیدنی ایران

مرودشت یکی از باستانی‌ترین مناطق ایران

مرودشت یکی از شهرهای ایران است که در استان فارس قرار گرفته‌است. مرودشت یکی از باستانی‌ترین مناطق ایران است که با پیشینه کهن خود در طول تاریخ توجه بسیاری از باستان‌شناسان و دوست‌داران فرهنگ و تمدن ایرانی را به خود معطوف داشته است. نام این شهرستان احتمالاً برگرفته از دشتها و مرغزارهای سرسبز آن بوده است.کاوش‌هاى علمى و گمانه‌زنى‌هایى که در تپه‌هاى مختلف جلگه مرودشت انجام گرفته است نشان مى‌دهد که هزاران سال پیش از آنکه داریوش کبیر ، تپه سنگى را بر دامان کوه رحمت براى احداث کاخ‌هاى بزرگ خود انتخاب کند ، اقوامى متمدن در دشت وسیع آن مى‌زیسته‌اند.
آثار بر جاى مانده از قبیل ظروف سفالى منقوش یا ساده و اسباب و وسائل زندگى آن دوره مؤید این نکته‌اند. ویرانه‌هاى استخر و تخت‌جمشید در مرودشت ، بخشى از تاریخ این شهر را به نمایش مى‌‌گذارند.

آثار تاریخى باقى‌مانده از این شهرستان ، علاوه بر آثارى از دوران هخامنشى ، دوره‌هاى اسلامى را هم در بر مى‌گیردپیشینه تاریخی این دیار به هزاره پنجم پیش از میلاد مسیح می‌رسد. پژوهشها نشان می‌دهد که این منطقه از ماقبل تاریخ تاکنون مسکونی بوده است. دشت وسیع مرودشت عمری به طول تاریخ شناخته شده ایران دارد و بارها شاهد دگرگونی و تحولات بسیاری بوده است.

مجموعه کاخ های‌تخت‌جمشید، کاخ صدستون، کاخ داریوش، سنگ نبشته پهلوی، تخت گوهر یا تخت رستم، نقش رجب، آرامگاه اردشیر دوم و سوم، شهر قدیمی استخر (تخت طاووس)، قلعه استخر، برج زندان سلیمان، پل بند امیر و پل خان از جمله مهم‌ترین آثار تاریخی این شهرستان به شمار می‌روند.

گردشگاه هایی مانند: بهشت گمشده، سد درودزن و منطقه کامفیروز، گردنه چاهو، تنگ خشک، تبره باغ، کوه حسین، کوه بید سندل، کوه مهر و کوه های قلعه، کوه دشتک، کناره‌های رودخانه کر بویژه در مناطق نزدیک به درودزن، غار ممتاز روستای حاجی‌آباد، آبشار حصار امامزاده اسحاق (برادر امام رضا (ع))، سلطان ولایت، آرامگاه ایوب پیامبر ،شهرها و روستاهای مانند سیوند، سیدان، فاروق، درودزن، کندازی، حصار، دشتک، میان رود، بیدگل، خانیمن و بکیان، پالنگری، دژکرد در کامفیروز در این شهرستان قرار دارند

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن