مناطق دیدنی ایران

قلعه والی ایلام مربوط به عهد قاجار

قلعه والی ایلام مربوط به عهد قاجار ، بر روى تپه‌اى به نام «چقامیرگ» در محل فعلى خیابان پاسداران شهر ایلام واقع شده است.این قلعه در سال ۱۳۲۶ هجرى قمرى و در زمان حکومت محمد على شاه قاجار و حکومت والیان محلى پشتکوه و به دستور غلامرضا خان ابوقداره والى لرستان ساخته شده است. چشمه بی بی آب این قلعه را تأمین می‌کرده‌است که به سبک گذشته با استفاده از تنبوشه آب چشمه به محوطه حیاط مرکزی قلعه هدایت می‌شده‌است.

قلعه والی

وسعت کل این قلعه ۲۵۰۰ متر، مساحت زیربناى آن ۱۵۰۰ مترمربع و حیاط آن ۷۰۰ متر است. اطاق‌ها و تالارها در امتداد سه ضلع شرقى، ‌ غربى و شمالى قرار دارد و از مصالح آجر و گچ و در مواردى سنگ مرمر در ساخت آن استفاده شده است.

قلعه والی

در داخل حیاط این قلعه نیز سنگ‌نوشته‌اى بلند وجود داشت که در متن آن تاریخ ساختن آن در زمان محمدعلى شاه قاجار و غلامرضا خان ابوقداره والى لرستان حک شده بود.

قلعه والی

براساس این سنگ‌نوشته معمار این قلعه حاجى درویش على کرمانشاهى بوده است. این قلعه از سوى سازمان میراث فرهنگى کاملاً به سبک و سیاق اولیه خود بازسازى شده و به عنوان یک گنجینه فرهنگى براى بازدید عموم گشوده شده است.

قلعه والی

قلعه والی در زمان جنگ تحمیلی تا حدود ۵۰٪ تخریب شد که در سال ۱۳۶۷ با همکاری سازمان میراث فرهنگی بعد از دو سال تلاش بی وقفه در سال ۱۳۶۹ بازسازی آن به اتمام رسید و در اختیار مدیریت میراث فرهنگی استان ایلام قرار گرفت و در جریان بازسازی سعی بر آن شد که معماری و سبک دیرینه آن حفظ و تغییراتی در آن داده نشود ولی با توجه به این مسئله، تغییراتی جزئی از قبیل کارگزاری تیرآهن در سقف ایوانهای قلعه، سقف خرپشته‌ها و در اجرای طاق ضربی آنها، حذف و یا اضافه کردن دیوار در اتاقها و غیره داده شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن