مناطق دیدنی تایلند

ساختمان روباتی بانکوک

در ساختمان روباتی که در منطقه تجاری Sathorn ، در بانکوک تایلند واقع شده است، شعبه اصلی بانک های United Overseas بانکوک قرار دارد. این ساختمان برای بانک آسیا توسط Sumet Jumsai طراحی شده بود تا تأثیرات کامپیوتری شدن بانکداری را منعکس کند.

این ساختمان که در سال ۱۹۸۶ به اتمام رسید، یکی از آخرین نمونه های معماری مدرن در بانکوک می باشد. این ساختمان ۲۰ طبقه دارد و مساحتش ۲۳۵۰۶ متر مربع می باشد . مساحت ساختمان در طبقات چهارم، هشتم، دوازدهم ،‌شانزدهم و هجدهم کاهش می یابد.

این شکل شطرنجی هم به ظاهر روبات کمک می کند و هم راه حل مؤثری است برای کنار زدن قوانین که شیب ۱۸ درجه از هر طرف ملک را الزامی می کند.

نمای دکوری خارج ساختمان هم به ظاهر روباتی اش کمک می کند، گر چه کاربردهای عملی هم اغلب دارند. دو آنتن روی سقف ساختمان برای ارتباطات و به عنوان میله های مقاوم در برابر رعد و برق به کار برده می شود.

در قسمت نمای خارجی بالایی ساختمان، در مقابل اتاق های اصلی ملاقات و سالن های غذاخوری سوئیت های طبقه بالا، دو مردمک چشم ۶ متری وجود دارد که به عنوان پنجره استفاده می شوند. مردمک ها از جنس شیشه  انعکاسی و پلک ها از جنس بادگیرهای فلزی ساخته شده اند.

مهره هایی که از جنس سیمان که با شیشه  تقویت شده ،‌ساخته شده ،‌کناره های ساختمان را زیباتر می کند. قطر بزرگترین مهره های این ساختمان ،‌۸/۳ متر است و در زمان ساخت بزرگترین نوع خود در جهان بوده اند. دیوارهای شرقی و غربی ساختمان (کناره های روبات) چندین روزنه دارند که داخل را از نور خورشید محافظت می نماید و صرفه جویی در  انرژی را افزایش می دهد.

دیوارهای شمالی و جنوبی اش (پشت و جلوی روبات) دیوارهای پرده ای رنگی هستند که رنگ آبی روشنش به این دلیل انتخاب شده که نماد بانک آسیا بود.

ساختمان روباتی توسط موزه هنرهای  معاصر در لس آنجلس به عنوان یکی از ۵۰ ساختمان اصلی قرن شناخته شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن