مناطق دیدنی گرجستان

راهنمای سفر به شهر تفلیس

شهر تفلیس ( Tbilisi ) پایتخت کشور گرجستان و مرکز و اقتصادی منطقه قفقاز است و یکی از مهمترین مراکز سیاسی ، علمی ، فرهنگی و اقتصادی قفقاز از گذشته تا کنون بوده است. در طول تاریخ شهر تفلیس محل تقاطع و اتصال تجاری و فرهنگی ایران با فرنگ بوده است.
این شهر محل عبور ایرانیانی بود که به فرنگ عزیمت می کردند؛ از این رو در خاطرات مکتوب این اشخاص مانند ناصرالدین شاه قاجار، به اوصاف تفلیس، اشاراتی تفصیلی شده است.محل زندگی و مدفن میرزا فتحعلی آخوندوف در تفلیس واقع است. حتی بسیاری از کتب و جراید دوران مشروطیت در تفلیس چاپ و به ایران منتقل می شدند.

۲

تفلیس بر اساس آمارهای رسمی ۳۵۰ کیلومتر مربع وسعت و حدود یک میلیون و صد و پنجاه و دو هزار نفر جمعیت دارد. رودخانه متکوواری ( در منابع فارسی « کر » گفته شده و بنا به روایتی از نام کوروش گرفته شده است ) با عبور از وسـط شهــر تفلیس پایتخت را به دو نیم تقسیم می کند. ( این رود با پیوستن به رود ارس در جنوب جمهوری آذربایجان ، در نهایت به دریای خزر می ریزد. ) طول این رود در محدوده شهر تفلیس ۳۶ کیلومتر است. عرض رود در شهر بین ۳۰ تا ۱۵۰ متر متغیر است.  فاصله منازل و اماکن بالای صخره های شهر با کف رودخانه ۳۵۰ متر است.

The-Emperor-aka-The-Inca-reigns-over-Inti-Raymi

جاهای دیدنی تفلیس :

مسجد جامع تفلیس که دارای دو محراب می باشد-  کلیسای سامبا ( تثلیث)، حمام های گوگردی ، محوطه تفلیس قدیم ،کوه مقدس ، آتشگاه ،کاخ داره جان (همسر ایراکلی دوم)، کلیسای سیونی، کلیسای متخی، نارین قلعه ، موزه مردم شناسی ، موزه صفحه باز تاریخ ، موزه تاریخ گرجستان ، موزه ملی و موزه جواهرات
دریاچه های: لاک پشت ، لیسی ، تفلیس و سفید و مجتمع شهربازی واقع در ارتفاعات جنوبی شرقی شهر (نزدیک آنتن) از مهمترین این آثارند.

۲

در۳۰ کیلومتری شمال غربی تفلیس ، شهر« متسختا » پایتخت قدیمی گرجستان قرار دارد که واجد سه کلیسای بسیار قدیمی و دیدنی به نام های : «جواری» ( به معنی صلیب)، « سوتی تسخولی »( ستون زنده) و  « سامتاوروس » ( اصلی و مهم) است.

The-Emperor-aka-The-Inca-reigns-over-Inti-Raymi

۲

گرجیان ادعا می کنند در کلیسای ستون زنده قبایی که حضرت عیسی (ع) در آن به اصطلاح به صلیب کشیده شده، قرار دارد لذا معجزات زیادی به این مکان نسبت داده می شود. این کلیسا محل تاجگذاری بسیاری از شاهان و حاکمان و مدفن برخی از شاهان، اسقف ها و اشراف و شاهزادگان خاندان « باگراتیونی » است.
مدفن شاه میریان و همسرش نانو- که آیین مسیحیت را در گرجستان رسمی کردند – و قبر پدر گابریل( کشیش جبرئیل که چند سال پیش فوت کرده و مورد احترام مردم گرجستان است) و صومعه بانوان راهبه در کلیسای سامتاوروس واقع است.

 

آب و هوای تفلیس :

آب و هوای تفلیس معتدل، مطلوب و پاکیزه است . متوسط درجه حرارت آن ۲/۱۳ درجه سانتیگراد می باشد.  در گرم ترین ماههای سال، متوسط درجه حرارت ۲/۲۵ درجه سانتی گراد است. دما در سردترین فصل سال معمولا   متوسط ۱- درجه است. در این شهر، بارش باران در اغلب ماه های سال زیاد و بارش برف در زمستان زیاد نیست. بهار و پائیز تفلیس نیز کوتاه است.

 

اختلاف ساعت با تهران و گرینویچ :

اختلاف ساعت رسمی گرجستان با کشورمان همیشه نیم ساعت است. در بهار و تابستان، ساعت به وقت تفلیس، نیم ساعت عقب تر و در پاییز و زمستان نیم ساعت جلو تر از ایران می باشد. اختلاف ساعت گرجستان نسبت به گرینویچ (۰۰ : ۴+  D)  است.

برابری واحد پول :

واحد پول گرجستان  لاری با نام اختصاری( GEL ) می باشد. هر لاری  برابر با ۱۰۰ تتری است. هر یورو برابر با ۳۰/۲ و هر دلار برابر با ۷۲/۱ لاری می باشد. هر لاری تقریبا برابر با ۱۸۰۰۰ ریال یا  ۱۸۰۰ تومان ایران است.

کد کشور گرجستان : ۰۰۹۹۵

کد کشور گرجستان با شهر تفلیس : ۳۲  ۰۰۹۹۵

جهت قبله :

۱۲ درجه از جنوب متمایل به سمت راست (در جهت حرکت عقربه ساعت).

آب لوله کشی : آشامیدنی نیست.

ولتاژ برق : ۲۲۰ ولت ۵۰ هرتز و دو شاخه استاندارد اروپایی ( مشابه ایران)

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

بستن