مناطق دیدنی ارمنستان

دریاچه سوان در ارمنستان

دریاچه سوان در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان و در استان گغارکونیک قرار دارد. این دریاچه که بزرگ‌ترین دریاچهٔ قفقاز و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است در ارتفاع ۱۹۱۶ متری سطح دریا قرار دارد و مساحت  آن ۹۴۰ کیلومتر مربع است. نام سوان از ریشهٔ اورارتویی سیونا و به معنی « سرزمین دریاچه‌ها » گرفته شده‌است. اب دریاچه سوان از رودخانه‌ها و همچنین چشمه‌هایی که در زیر دریاچه جاری هستند تغذیه می‌شود.
تنها یک رودخانه از دریاچه سرچشمه می گیرد که هزاردان نام دارد و از این اب برای ابیاری زمین‌های کشاورزی دشت ارارات استفاده می‌شود .
درشمال دریاچه رشته کوه گقام (Geghama) قرارگرفته است که نام یکی از نوادگان پدر قوم ارمنی است و درگذشته نیز دریاچه سوان به همین نام معروف بوده است.
گردشگاه‌ های اطراف این دریاچه شامل صومعه، چشمهٔ آب معدنی دیلیجان و شهرستانی به همین نام است.
یکی از معروف‌ترین اثار تاریخی درشبه جزیره سوان، کلیسای بسیار قدیمی Aracelots است که در قرن ۹ میلادی (سال ۸۷۴) ساخته شده است. دراطراف این دریاچه مراکز تفریحی و توریستی بسیاری وجود دارد که از این مراکز می‌توان به ساحل شنی مجموعه پارک ابی، مجموعه سوارکاری، زمین تنیس و سوییت‌های اقامتی درساحل اشاره کرد..
دریاچه سوان در حال حاضر تنها دریاچه ای است که در داخل مرز ارمنستان امروزی قرار دارد. شبه جزیره سواناوانک ( که در گذشته جزیره بوده است ) با سواحل شمالی خود منطقه تاریخی دریاچه محسوب می شود.این دریاچه کوهستانی بیش از ۵% از مساحت کل ارمنستان را دربرمی‌گیرد. از مهمترین ماهی های دریاچه میتوان به ایشخان وسیگا اشاره کرد.

image-01-large

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن