مناطق دیدنی ایران

جهرم ، شهری به قدمت تاریخ

جهرم ، شهری به قدمت تاریخ !!! شهرستان جهرم یکی از شهرستان های استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر جهرم است. جهرم یا گهرم از شهرهای بسیار قدیمی ایران بوده‌است.
شهرستان جهرم از شمال به شهرستان فسا، از باختر و جنوب به شهرستان فیروزآباد، از خاور به شهرستان داراب، از شمال غربی به شهرستان شیراز و از جنوب شرقی به شهرستان لارستان محدود می‌شود.

جهرم یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است که سابقه ی آن به زمان هخامنشیان برمیگردد. همانگونه که در شاهنامه نیز از جهرم نام برده شده است. جهرم یا گهرم به معناى جاى گرم است و از آثار باقى مانده آن مى‌توان قلعه گبرى را نام برد که به سبک معمارى ساسانى ساخته شده است.

به استناد نوشته‌هاى استخرى ، ابن بلخى و حمداللّه مستوفى ، جهرم قلعه‌اى بزرگ ، معروف به خورشه و خورشاه داشت که فاصله آن تا شهر ، پنج فرسخ بود. بانى این قلعه ، خورشه ، عامل خلفاى بنى‌امیه در جهرم بود که بعدها به همت خواجه نظام‌الملک – وزیر مشهور سلجوقیان – تعمیر و مرمت شد. در امتداد راه جنوبى جهرم در ۴۲ کیلومترى جنوب غربى جویم ، دو محل در مجاورت هم به نام‌هاى حریم و کاریان وجود دارند.

 

کاریان محل آتشکده معروف کاریان است که مخصوص موبدان بود و یکى از سه آتشکده بزرگ ایران دوره ساسانى به شمار مى‌رفت کشاورزی و باغ‌داری در این شهرستان به صورت سنتی و نیمه صنعتی است اما به علت موقعیت خاص جغرافیایی، باغ داری پایه اصلی اقتصاد این شهرستان را تشکیل می‌دهد. در این میان، باغ‌های مرکبات و خرما از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است مهم‌ترین صنعت دستی این شهرستان قالی‌بافی است.

از آثار بعد از اسلام شهرستان جهرم می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد: بازار جهرم، مسجد و مدرسه خان جهرم ، مقبره جاماسب حکیم، آسیاب قطب آباد، غار سنگتراشان.

The-Emperor-aka-The-Inca-reigns-over-Inti-Raymi

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن