مناطق دیدنی ایران

تالاب­ شادگان

با ۳۲۸۹۲۶ در طول جغرافیایی ۴۸ درجه و ۱۷ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۵۰ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۱۷ دقیقه تا ۳۰ درجه و ۵۸ دقیقه در انتهای جنوب غربی ایران در جنوب استان خوزستان قرار دارد و از شمال به اهواز از غرب به رودخانه کارون و جاده آبادان – اهواز، از جنوب به رودخانه بهمنشیر و خلیج فارس و از شرق به خورموسی و خورغزلان در خلیج فارس محدود می شود.

از جوامع گیاهی تالاب شادگان  می توان جگن، بردی(لوئی)، نی (قصب)، علف شور، آلاله آبی و نیلوفر آبی، درختچه ای از نوع گز و درخت نخل را در حاشیه تالاب که اهمیت اقتصادی تعیین کننده ای دارد نام برد.

 حیات وحش تالاب عمدتاً پرندگان و سپس ماهیان و سایر آبزیان را شامل میشود.تالاب شادگان از این جهت یکی از مهم ترین زیستگاههای تالابی بشمار می آید. پرندگان مهاجر تالاب شامل انواع اردک ها، مرغابیها، غازها، قره غازها، پلیکان ها و فلامینگو است. همچنین از میوه خور، لیکوتالابی، چنگر، انواع کاکائی، خروس کولی، فلامینگو، تنجه و خوتکا و …  می توان نام برد.

از آبزیان تالاب حدود ۳۶ گونه ماهی در این تالاب شناسایی شده که مهمترین آنها عبارتند از: ماهی‌ بنی‌، ماهی‌ حمری‌، ماهی‌ گتان، ماهی‌ برزم‌، ماهی‌ شیربت‌، ماهی‌ شلج، ماهی‌ هامور، ماهی‌ کپور معمولی‌ و کپور رنگی‌ و کپور سرگنده‌ و کپور آینه‌ای‌، ماهی‌ بیاح‌ ،ماهی‌ شانک‌،ماهی‌ پیکو،کفشک‌ ماهی‌ و ماهی‌ صبور؛ علاوه‌ بر ماهیان‌ قابل‌ مصرف‌ فوِق الذکر انواع‌ ماهیان‌ و آبزیان‌ غیر قابل‌ مصرف‌ مانند گربه‌ ماهی، بوشلمبو، مارماهی‌ و کوسه‌ ماهی‌ در نقاط‌ مختلف‌ آبی منطقه‌ وجود دارد.

آدرس این تالاب با طول جغرافیایی ۴۸ درجه و ۱۷ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۵۰ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۱۷ دقیقه تا ۳۰ درجه و ۵۸ دقیقه در انتهای جنوب غربی ایران در جنوب استان خوزستان قرار داشته و از شمال به اهواز، از غرب به رودخانه کارون و جاده آبادان-اهواز، از جنوب به رودخانه بهمنشیر و خلیج فارس و از شرق به خورموسی و خورغزلان در خلیج فارس محدود می­شود. روستای صراخیه مکان مناسبی برای بازدید از تالاب است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن