مناطق دیدنی ایران

باغ موزه نادری

باغ موزه نادری

آرامگاه نادرشاه واقع در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق) که پس از آرامگاه امام رضا، مهم‌ ترین مکان گردشگری و تاریخی داخل شهر مشهد تلقی می‌شود این بنا در باغی به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته شده‌ است.
آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده‌ است. آرامگاه شامل سکویی دوازده پله‌ ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار برای موزه‌ است.

نادر شاه در هنگام حیات خود دستور ساخت آرامگاهی کوچک در بالا خیابان مشهد را داد. این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام ضا از خشت و گل ساخته شد. قوام‌ السلطنه در اواخر عهد قاجار (۱۲۹۶ خورشیدی) در محل یکی از مقابر ویران شده نادری، آرامگاه جدیدی برای وی ساخت و استخوان های او را از تهران به مقبره مزبور حمل کردند. بنای جدید که در محل فعلی آرامگاه وی قرار داشت مدتی بر پا بود تا این که انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی درصدد بر آمد آرامگاهی مناسب نادرشاه برای وی در همان محل مقبره ساخته قوام‌السلطنه ساخته شود. این کار از سال ۱۳۳۶ شروع و در سال ۱۳۴۲ به پایان رسید. ساختمان جدید آرامگاه نادر شاه افشار در تاریخ ۱۲ فرودین ماه سال ۱۳۴۲ به همت انجمن آثار ملی ایران در باغ نادری بازگشایی شد.
مجسمه مفرغی نادر شاه سوار بر اسب از آثار هنری استاد ابوالحسن صدیقی است که ریخته‌گری آن در ایتالیا به انجام رسیده است. مصالح مقبره غالباً از سنگ های خشن و سخت گرانیت کوهسنگی مشهد است. پوشش آرامگاه کاملاً به مانند چادر عشایری است، که نادر در آن زاده و هم کشته شده‌ است. پوشش دیوارهای داخلی آرامگاه نیز از سنگ های مرمر اُخرایی رنگ مراغه انتخاب شده تا قتل نادرشاه در داخل چادر را بهتر تداعی کند.
موزه نادری مشهد :
موزه آرامگاه نادرشاه از دو تالار تشکیل گریده است. تالار یک به انواع سلاح‌های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادرشاه و صحنه‌های جنگ، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد که روی یکی کلمه ” السلطان نادر” حک گردیده و روی دیگری این بیت شعر طلاکوب شده است : شاه شاهان نادر صاحب قران هست سلطان بر سلاطین جهان. این شمشیر در دشت مغان به سال ۱۱۴۸ هجری در روز تاجگذاری نادر و از طرف ملت ایران به وی هدیه شده است.۱

تالار دوم در سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد و در آن انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر به نمایش در آمده است.
همچنین در گوشه شمالی آرامگاه نادر، آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد.
این موزه هم اکنون تحت مدیریت سازمان میراث فرهنگی اداره می‌ شود.

برای بازدید مجازی آرامگاه نادر – باغ موزه نادری از سایت ۳۶۰ سیتیز لینک های زیر را کلیک کنید

بازدید مجازی موزه نادری مشهد

بازدید مجازی آرامگاه نادرشاه افشار

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن