مناطق دیدنی ایران

امامزاده رحمان و زید یا سه گنبدان

در جوار تپه باستانی پلنگ آباد ، بنایی با سه گنبد رفیع وجود دارد که به امامزاده رحمان و زید و یا امامزاده سه گنبدان معروف است. وجود امامزاده رحمان و زید بهانه قابل قبولی است که مردم نام روستای خود را به ” رحمانیه ” تغییر دهند .
بنای امامزاده تشکیل شده از سه تالار مربع شکل که سقف آنها گنبدی و داخل دوتای آن ضریح چوبی فرسوده امامزاده و سومی که به شدت درحال ویرانی و کاملا تخلیه است.
بنای یادشده ، آثاری از معماری دوران ایلخانی ، تیموری و صفوی را در خود دارد. مردم محلی و مسئولان اداره اوقاف ، زید و رحمان را از نوادگان امام جعفر صادق(ع) می دانند . ولی شجره نسب مکتوبی از آن در دست نیست.


وجود سفال های قرن هشتم تا دهم در تپه باستانی پلنگ آباد و سبک معماری امامزاده رحمان و زید که همزمان با سفال هاست ، نزدیکی بودن زمان آنها را ثابت می کند.
دهستان پلنگ آباد ، در نیمه شرقی بخش اشتهارد واقع شده است. وجود امامزاده رحمان و زید در مرکز این دهستان ، بهانه خوبی بوده که اسم روستای پلنگ آباد به “رحمانیه” تغییر یابد .
گسترش شهری ماهدشت ، موجب اتصال بخش مرکزی کرج به بخش اشتهارد از دهستان پلنگ آباد شده است . سردارآباد و احمدآباد و راشته، شرقی ترین آبادی های رحمانیه هستند که تقریبا به غرب ماهدشت متصل شده اند .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن