مناطق دیدنی ایران

ارتفاعات و غارها ، جاذبه های زیبای طبیعت یزد

ارتفاعات و غارها،جاذبه های زیبای طبیعت هستند.ارتفاعات شیرکوه با ارتفاع حدود ۴۰۰۰ متر، ‌ مکانى مناسب براى ورزش کوهنوردى است. براى صعود به قله شیرکوه چندین مسیر، هم ساده و هم سخت وجود دارد که به تناسب توانایى گروه کوهنوردى، ‌ مى‌توان از آن‌ها استفاده کرد. به همت اداره کل تربیت بدنى استان، پناهگاهى در ارتفاع ۳۵۰۰ مترى قله احداث شده که فاصله آن تا قله ۱/۵ ساعت است. این پناهگاه که ابعاد آن ۲/۵×۶ متر و داراى اسکلت فلزى است در کنار چشمه‌اى احداث شده است.

۲

ارتفاعات شیرکوه

از ابتداى مسیر تا پناهگاه با قدم معمولى ۳/۵ ساعت راه است و در فاصله‌هاى زمانى یک ساعت و نیم، چشمه‌هایى وجود دارد. فصل کوهنوردى از دى ماه شروع مى‌شود و تقریباً هر دو هفته یک‌بار یک هیأت کوهنوردى از استان‌هاى دیگر، میهمان هیأت کوهنوردى استان یزد است. در آخرین روستاى دامنه کوه که «دردانه» نام دارد، ‌ یک راهنماى محلى، گروه‌هاى نا‌آشنا به منطقه را راهنمایى مى‌کند. از جمله کوه‌هاى دیگرى که مورد استفاده کوهنوردان قرار مى‌گیرد برف‌خانه طزرجان و چک‌چک هستند.

 

۲

قله طزرجان

غارهای استان یزد

غارها داراى طبیعت بسیار زیبایى هستند و به همین دلیل همواره یکى از مراکز جلب جهانگردان، پژوهشگران، غارنوردان محسوب مى‌شوند.

غار-چاه-برق-۵۶۸۲۳-همگردی

غار ابرکوه

بازدید روزافزون علاقمندان از غارهاى کشف شده اندیشه استفاده هر چه بیشتر از این پدیده را در صنعت جهانگردى سامان داده است، ‌ به طورى که در بعضى از کشورها غارها به عنوان جاذبه‌اى پر اهمیت مورد بازدید جمع کثیرى از جهانگردان قرار گرفته و از این راه درآمد سرشارى عاید آن کشورها مى‌کند.

۲

غار هامانه

غارهاى هر منطقه یک میراث گرانبهاى ملى به شمار مى‌رود. عمر غارها به هزاران هزار سال مى‌رسد و بازدیدکنندگان مى‌باید در حفظ آنها بکوشند و از آسیب رساندن به پدیده‌هاى درون آن و آلوده ساختن محیط داخل آنها خوددارى نمایند.

۲

غار نباتی

در کوه‌هاى کهن استان یزد، ‌غارهاى جالب و دیدنى متعددى وجود دارد که مشتاقان غارنوردى و زمین‌‌شناسان و علاقه‌مندان به این رشته را به خود جلب مى‌کند. این غارها عبارتند از : غار چک و علا در ابر کوه، غار ابرکوه در ابرکوه، غار هامانه در هامانه خرانق‌ها، غار اسلامیه فراشاه و غار باد معصوم در اسلامیه، غار نباتى در ندوشن، غار اشکفت در عقدا، غار چهار تاقى در یزد و غار ایوب در دهج، غار دره زنجیر و ده کفتر در یزد و غار هفتاد در مهریز.

۲

غار ایوب

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن