مناطق دیدنی ایران

آبشار نوژیان – خرم آباد

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران در استان لرستان  است. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد بخش پاپی  قرار دارد. ارتفاع  آبشار نوژیان ۹۵ متر وعرض تاج ۵ متر است که البته بستگی به فصل متفاوت است و یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی گردشگری استان لرستان است.

از آنجا که لازم است  مسیر طولانی و پر پیچ و خمی را برای رسیدن به آبشار طی کرد، واکنش بازدیدکنندگان، پس از دیدن آبشار دیدنی است. آب آبشار از چشمه های بالادست تأمین می شود و در ابتدای فصل بهار طبیعتاً پر آب تر است. هرچه به اواخر تابستان نزدیک شویم بخصوص در ایام خشکسالی، آب آبشار کمتر شده و  از زیبایی آن نیز خواهد کاست. در سمت راست آبشار رودخانه کوچکی وجود دارد که آب آن از چشمه های متعدد که فاصله بسیار کوتاهی تا آبشار دارند تأمین می گردد.

 آب حاصل از آبشار نوژیان ، رودخانه کوچکی را تشکیل می دهد که پس از گذر از نواحی پایین دست، نهایتاً به رودخانه سزار می ریزد. آب رودخانه خنک بوده و محل مناسبی برای پرورش ماهی های سردابی همچون قزل آلا است. از اینرو در پایین دست آبشار حوضچه های پرورش ماهی، که نشانی  از توسعه و زایندگی است به چشم میخورد.

نحوه دسترسی آبشار نوژیان :

فاصله آبشار از سه راهی پلیس راه خرم آباد – بروجرد  ۵۲ کیلومتر است. اگر از پلیس راه حدود ۱۴ کیلومتر در جاده کمربندی خرم آباد به سمت جنوب بروید، به یک سه راهی خواهید رسید که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده نصب شده است. از این سه راهی به سمت مشرق دست چپ  بپیچید. جاده پس از طی چند کیلومتر کوهستانی می شود.

این مسیر، طبیعتِ جنگلی دارد و مملو از درختان بلوط است. از ابتدای سه راهی تا آبشار دقیقاً ۳۸ کیلومتر فاصله است. ۳۲ کیلومتر مسیر آسفالت و ۶ کیلومتر آخر خاکی است. مسیر خاکی برای اتومبیل های معمولی قابل تحمل است. کل مسیرِ ۳۸ کیلومتری فاقد علائم راهنمایی و رانندگی هشداردهنده و گارد ریل است. مراقب پیچ های تند جاده باشید. به خاطر داشته باشید که زیبایی فراوان مسیر را از دست ندهید. اگر با کمبود وقت مواجه نیستید، در میان راه بایستید و از جنگل های زیبای زاگرس لذت ببرید.

امنیت منطقه:

تاکنون مواردی از عدم امنیت در منطقه گزارش نشده است. مردم منطقه عموماً انسان هایی محترم و قابل اعتمادند. حرکت شبانه در مسیر کوهستانی می تواند خطرات جاده ای برای شما ایجاد کند.

بهترین زمان بازدید آبشار نوژیان Noujian waterfall :

هرچه به اواخر تابستان نزدیکتر شویم، آب آبشار کمتر خواهد شد و در خشکسالی ها احتمال اینکه آبشار خشک شود وجود دارد. زمستان فصل مناسبی برای گردشگری در این منطقه نیست. بهترین زمان بازید ( از لحاظ زیبایی طبیعت، آبشار  و درجه حرارت) ماه های اردیبهشت و خرداد است.

   روستای سنگ تراشان، نزدیکترین روستا به آبشار. لازم به توضیح است از همین روستا می توانید به سمت آبشار وارک (wark) حرکت کنید.

پیشنهاد ویژه

امکانات رفاهی:

*  جاذبه های طبیعی ایران معمولاً فاقد امکانات رفاهی مناسب هستند. آبشار نوژیان فاقد هرگونه امکانات رفاهی است.

*  رستوران و فروشگاه وجود ندارد.

*  نزدیکترین پمپ بنزین در فاصله ۴۲ کیلومتری است. بنابراین برای یک مسیرِ کوهستانی (  رفت و برگشت حدود ۸۰ کیلومتر ) بنزین داشته باشید.

*  آب آبشار و رودخانه مجاور آن از چشمه های نزدیک تأمین می شود و آبی گوارا است. اما ترجیحاً آب آشامیدنی بهداشتی همراه داشته باشید.

*  آنتن دهی تلفن همراه وجود ندارد.

*  نزدیکترین روستا در فاصله دو کیلومتری است اما متاسفانه نمی توانند امکانات قابل توجهی به شما ارائه دهند.

*  اگر قصد اطراق کردن دارید، می توانید فضاهای متعددی جهت استراحت در سایه پیدا کنید.

*  اگر قصد اقامت شبانه دارید، احتمال وجود جانوران وحشی را مد نظر داشته باشید.

*  اقامت طولانی در کوهستان ( بیش از چند ساعت ) باعث آفتاب سوختگی خواهد شد. از کلاه یا کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

*  محلی برای دفع زباله وجود ندارد. زباله های طبیعی خود را دفن کنید و سایر زباله ها را با خود برگردانید. به حقوق آنهایی که پس از شما به طبیعت می آیند احترام بگذارید.

*  اگر افرادی غیر از شما برای بازدید آمده اند، از آلودگی صوتی و عدم رعایت حقوق شهروندی بپرهیزید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن